Με ετικέτα Ετικέτες:

Στα πλαίσια της Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης των Εκπαιδευτικών για το σχολικό έτος 2022-2023 και με γνώμονα τις εκπαιδευτικές ανάγκες του Συλλόγου Διδασκουσσών, η Διευθύντρια του 4ου Νηπιαγωγείου Ευκαρπίας, Γιάννα Καπλάνη, διοργάνωσε διαδικτυακά τις παρακάτω δύο ενδοσχολικές επιμορφώσεις:

1η Ενδοσχολική επιμόρφωση με τίτλο «Σχολείο και Ψυχική Ανθεκτικότητα» από το «Χαμόγελο του Παιδιού»

Την Τρίτη, 29 Νοεμβρίου, οι εκπαιδευτικοί του 4ου Νηπιαγωγείου Ευκαρπίας, μαζί με πολλά ακόμα σχολεία, συμμετείχαν στην πανελλαδικής εμβέλειας διαδικτυακή επιμόρφωση με τίτλο «Σχολείο και Ψυχική ανθεκτικότητα». Η επιμόρφωση διοργανώθηκε και υλοποιήθηκε από το «Χαμόγελο του Παιδιού» και εντάσσεται στα προγράμματα ευαισθητοποίησης και παρέμβασης που ο συγκεκριμένος φορέας απευθύνει σε εκπαιδευτικούς.

Βασικές θεματικές της επιμόρφωσης αποτέλεσαν:

• Πώς καλλιεργούμε την ψυχική ανθεκτικότητα
  • Ψυχική ανθεκτικότητα και ενδυνάμωση
  • Ψυχική ανθεκτικότητα στα παιδιά
  • Ψυχική ανθεκτικότητα σε επίπεδο σχολείο
2η Ενδοσχολική Επιμόρφωση με τίτλο «Διαχείριση του Πένθους και της Απώλειας στην Τάξη από την ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ. «Κουκλοτόπια»

Την Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2022, οι εκπαιδευτικοί του 4ου Νηπιαγωγείου Ευκαρπίας παρακολούθησαν την επιμόρφωση με τίτλο «Διαχείριση του Πένθους και της Απώλειας στην Τάξη» που υλοποιήθηκε από την ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ. «Κουκλοτόπια». Βασικά σημεία της επιμόρφωσης υπήρξαν:

• Η διαχείριση της απώλειας ως κοινωνική/ πολιτισμική στάση
  • Ορισμοί και αποσαφήνιση βασικών εννοιών
  • Διαδικασία και Στάδια του Πένθους
  • Κατανόηση της έννοιας της απώλειας από τα παιδιά
  • Αναπτυξιακά στάδια του παιδιού σε σχέση με το πένθος