Εάν ήμασταν στο σχολείο τώρα θα συζητούσαμε για την άνοιξη και συγκεκριμένα για την Πρωτομαγιά.

Πρωτομαγιά ονομάζεται η πρώτη μέρα του Μάη και αποτελεί ημέρα εορτασμού της άνοιξης. Κάθε χρόνο τέτοια μέρα βγαίναμε στην εξοχή, μαζεύαμε λουλούδια και φτιάχναμε στεφάνια που τα κρεμούσαμε στην πόρτα του σπιτιού μας και εμείς στο νηπιαγωγείο μας. Είναι όμως και ημέρα α(πε)ργίας για πολλές χώρες του κόσμου και συνηθίζεται να ονομάζεται εργατική πρωτομαγιά.

Στην αρχαιότητα τέτοια μέρα γιορτάζονταν τα Ανθεστήρια προς τιμήν του Διόνυσου του θεού των αμπελιών και της γονιμότητας. Η λέξη Ανθεστήρια προέρχεται από την λέξη άνθος και σημαίνει γιορτή των λουλουδιών.

Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορείτε να μάθετε μερικά έθιμα της Πρωτομαγιάς σε διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Έθιμα πρωτομαγιάς

Φέτος όμως δεν μπορούμε να γιορτάσουμε όπως άλλοτε την Πρωτομαγιά, μπορούμε όμως να παρατηρήσουμε τα λουλούδια στο μπαλκόνι μας, στον κήπο μας, ή στην εξοχή δίπλα από το σπίτι μας ακόμα να ψάξουμε λουλούδια και πίνακες με λουλούδια στο διαδίκτυο και να δημιουργήσουμε τις δικές μας ζωγραφιές με στεφάνια ή με τους εαυτούς μας στην εξοχή  ή ακόμα να φτιάξουμε δικά μας στεφάνια  με χάρτινα λουλούδια ή με αληθινά να τα βγάλουμε φωτογραφία και να τα ανεβάσουμε στον ψηφιακό πίνακα που φτιάξαμε για να ανεβάζετε τις εργασίες σας.

Για να σας έρθει έμπνευση και να μπορέσετε να δουλέψετε  μπορείτε να ακούσετε τα παρακάτω τραγούδια για την πρωτομαγιά.

Μπορείτε να ακούσετε και το παραμύθι της Πρωτομαγιάς.

Μαθηματικό παιχνίδι

Για την Πρωτομαγιά σας προτείνουμε ένα μαθηματικό παιχνίδι που μπορεί να παιχτεί με δύο ή τέσσερα παιδιά. Κάθε παιδί (ή ανά δύο παιδιά) παίρνει μία καρτέλα με πρωτομαγιάτικο στεφάνι. Τα παιδιά ρίχνουν το ζάρι με τη σειρά, αναγνωρίζουν τον αριθμό στο ζάρι  και ζωγραφίζουν κάθε φορά το σωστό λουλούδι. “Νικητής” είναι όποιος καταφέρει να ζωγραφίσει πρώτος το μαγιάτικο στεφάνι του. (Ιδέα της  Τάνιας Μάνεση)

Μπορείτε να εκτυπώσετε το μαγιάτικο στεφάνι κάνοντας κλικ εδώ

Πρωτομαγιάτικο παιχνίδι – κατασκευή

Με ένα πλαστικό μπουκάλι, κόλλα, χαρτόνια, κορδόνι και φαντασία μπορείτε να  φτιάξτε ένα πρωτότυπο παιχνίδι για τη γιορτή της Πρωτομαγιάς, που στόχο έχει να μπει η μελισσούλα μέσα στο λουλούδι… (Ιδέα από το site kinderella.gr)

Στη συνέχεια ακολουθούν πίνακες ζωγραφικής για την Πρωτομαγιά, εικόνες με λουλούδια και εύκολες κατασκευές για στεφάνια με χάρτινα λουλούδια για να εμπνευστείτε για τις δημιουργίες σας.

Καλή Πρωτομαγιά!!