Φέτος, για πρώτη φορά, η επετειακή σχολική γιορτή για την 25η ΜΑΡΤΙΟΥ 1821, δε θα γίνει ζωντανά, με συμμετοχή νηπιαγωγών και μαθητών/τριών, λόγω των έκτακτων μέτρων για την αποτροπή της πανδημίας.

Για τον λόγο αυτό, επικοινωνούμε ψηφιακά,  ώστε να στοχαστούμε για το νόημα της μεγάλης αυτής γιορτής.

Η 25η Μαρτίου είναι, όπως γνωρίζετε, μεγάλη θρησκευτική  και εθνική  γιορτή. Γιορτάζουμε  σε θρησκευτικό επίπεδο τον “Ευαγγελισμό της Θεοτόκου”, την καλή αγγελία  δηλαδή  στη Θεοτόκο της έλευσης του Σωτήρα Ιησού στη γη, και  σε εθνικό επίπεδο την “Έναρξη της Επανάστασης του 21”, που οδήγησε στην εθνική λύτρωση από τον τουρκικό ζυγό.

Τα παιδιά μπορούν να ακούσουν «Τα Ελληνάκια» της Ευγενίας Φακίνου. Ένα παραμύθι εμπνευσμένο από τα κεντήματα, τα λιθόγλυπτα και τα υφαντά της ελληνικής λαϊκής τέχνης. Οι ανθρώπινες φιγούρες, τα καράβια, τα λουλούδια και τα πουλιά που κέντησαν και ύφαναν οι κοπελιές στα προικιά τους έγιναν ένα όμορφο παραμύθι. Ένα παραμύθι  για την ζωή και τα γεγονότα που οδήγησαν στην επανάσταση τον Μάρτη του 1821.

Και τώρα ας τραγουδήσουμε!!!

• Μάνα μου τα κλεφτόπουλα

• Ο Θούριος του Ρήγα

• Να ‘ τανε το 21

Χρόνια πολλά και υγεία σε όλους!!!