Σύμφωνα με εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας όλοι οι μαθητές μπορούν να αποκτήσουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο για τη διασύνδεση των σχολείων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών, προκειμένου να παρέχονται  σε αυτούς ποιοτικές ηλεκτρονικές υπηρεσίες σε ένα ασφαλές δίκτυο.

Με τους μαθητικούς λογαριασμούς διασφαλίζεται η πρόσβαση των μαθητών σε ένα σύνολο υπηρεσιών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, όπως η ηλεκτρονική αλληλογραφία, η τηλεκπαίδευση, τα ιστολόγια,
οι κοινότητες αλλά και σε άλλες ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Για όλους τους μαθητές/μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης λειτουργεί
μία νέα αυτοματοποιημένη διαδικασία δημιουργίας μαθητικών λογαριασμών ΠΣΔ με ευθύνη του
κηδεμόνα.

Εφιστούμε την προσοχή των γονέων/κηδεμόνων στα παρακάτω σημεία:

• Η εγγραφή γίνεται από τον κηδεμόνα κάθε μαθητή/μαθήτριας μέσω της εφαρμογής εγγραφής
    που βρίσκεται στη διεύθυνση https://register.sch.gr/students/
  • Οι γονείς/κηδεμόνες θα πρέπει να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες συμπλήρωσης της ηλεκτρονικής αίτησης, ώστε να ολοκληρωθεί επιτυχώς η εγγραφή.
  • Κατά την εγγραφή θα ζητηθεί ο Α.Μ. (αριθμός μητρώου) του/της μαθητή/τριας. Θα σας δοθεί άμεσα από τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων του Νηπιαγωγείου μας.
  • Είναι αναγκαία η ορθή αναγραφή της διεύθυνσης e-mail του και του αριθμού κινητού τηλεφώνου, ώστε να είναι εύκολη η ανάκτηση των στοιχείων μαθητικού λογαριασμού σε περίπτωση που αυτά ξεχαστούν.
  • Στο πεδίο «Τμήμα» θα πρέπει να επιλεγεί:
  • 1 (Για το τμήμα με υπεύθυνες Νηπιαγωγούς τις: κα Αθηνά & κα Ρένα),
  • 2 (Για το τμήμα με υπεύθυνες Νηπιαγωγούς τις: κα Αφροδίτη & κα Χριστίνα),
  • 3 (Για το τμήμα με υπεύθυνες Νηπιαγωγούς τις: κα Δέσποινα & κα Λίτσα),
  • 4 (Για το τμήμα με υπεύθυνη Νηπιαγωγό την κα Ευαγγελία)
  • Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή του/της μαθητή/τριας αποστέλλεται μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείο (e-mail), στη διεύθυνση e-mail που δηλώσατε με τα στοιχεία εγγραφής.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε μελετήστε το παρακάτω έγγραφο :