Τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου, πραγματοποιήθηκε στο 4ο Νηπιαγωγείο Ευκαρπίας ενδοσχολική διάχυση αποτελεσμάτων του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+KA122 στον Σύλλογο Διδασκουσών του σχολείου. Η διάχυση αφορούσε στην τελευταία κινητικότητα του 4ου Νηπιαγωγείου που υλοποιήθηκε στη Μπολόνια της Ιταλίας τον Οκτώβριο του 2024. Ο δομημένος κύκλος μαθημάτων στον οποίο συμμετείχαν εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχε τον τίτλο “Pre-school Training Course”. Οι εκπαιδευτικοί Γιάννα Καπλάνη, Αθηνά Αβραμίδου και Ευαγγελία Σταμάτη που συμμετείχαν στο μάθημα μετέφεραν στις υπόλοιπες εκπαιδευτικούς την εμπειρία τους. Παρουσίασαν το περιεχόμενο των μαθημάτων, τα μαθησιακά αποτελέσματα, καθώς και νέες εκπαιδευτικές προσεγγίσεις και εργαλεία που αποκόμισαν από αυτή την κινητικότητα. Ακόμα συζητήθηκαν, κατά τη διάρκεια της διάχυσης, τα οφέλη που αποκόμισε το σχολείο μας σε θεωρητικό επίπεδο αλλά και, κυρίως, πώς μπορούν αυτές οι καινοτόμες προσεγγίσεις να εφαρμοστούν στο 4ο Νηπιαγωγείο. Η διάχυση αποτελεσμάτων Erasmus+ υπήρξε ιδιαίτερα εποικοδομητική και άνοιξε νέες προοπτικές για το παιδαγωγικό κλίμα και την σχολική καθημερινότητα στο Νηπιαγωγείο μας. Συμμετείχε το σύνολο του Συλλόγου Διδασκουσών.

#ErasmusPlusIKY

#ErasmusPlusGreece

#ErasmusPlus

#ΣυνεχίζουμεErasmus

Το έργο Erasmus+ KA122, με τίτλο “Η Τέχνη και η Δημοκρατία μέσα από καινοτόμες παιδαγωγικές προσεγγίσεις”  είναι  χρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Ένωση.